Opublikowano

Czyścik filamentu. Konieczność, czy fanaberia?

Kiedy i do czego jest potrzebny czyścik filamentu? Kto powinien go używać? Z jaką drukarką 3D?

Jak wielu z nas zauważyło, na kurz nie ma mocnych. Gdyby był na niego jakiś sposób, to nasze żony, dziewczyny, mamy i babcie, z pewnością, nie miałyby powodu do ganiania nas ze szmatą, co sobotę. Po jednorazowym sprzątaniu, nie trzeb byłoby tego robić więcej. Niestety. Sprzątać trzeba często, rzekłbym za często. Zakurzeniu ulega również nasz filament, niezależnie czy siedzi w drukarce, czy leży w zamkniętym pojemniku. Kurz i tak się zbiera. Nie wspominając już o tym, że zbierają się też włosy (szczególnie te długie, które nigdy nie wiadomo skąd się tam wzięły) oraz pokruszony przez radełko filament. To są zjawiska powszechne i jedynym ratunkiem jest właśnie czyścik filamentu. Do jego wykonania potrzeba jedynie chęci.

To nie jest ważne, czy są to popularne ostatnio: Ender 3, Anet A8, Alfawise U30, Creality CR-10, TronXY x5s, czy też drogie i profesjonalne konstrukcje jak Ultimaker 3 lub Zortrax M300. Czyścik do filamentu potrzebny jest każdemu, nawet jeśli filament jest zamknięty w drukarce, czy też kartridżu.

Czyścik filamentu Ultimaker 2

Czyścik filamentu – skąd pobrać plik z projektem?

Należy zacząć od wykonania pudełeczka, którego model można pobrać ze stron: Thingiverse oraz YouMagine. Linki prowadzą do obudowy zaprojektowanej już bardzo dawno temu. Jest to moim zdaniem najlepszy czyścik do filamentu, jaki kiedykolwiek powstał. Kolejny potrzebny element to gąbka. Może być to gąbka, jaką każdy z nas powinien posiadać w kuchni lub łazience. Ja osobiście polecam gąbki, które są dodawane do elektroniki – mają idealną grubość i wystarczy, że przytniesz ją na wymiar pudełeczka.

Finalny produkt, tj. pudełeczko z gąbką, zakładamy na filament za każdym razem, kiedy zakładamy szpulę na drukarkę / stojak. Przykładową realizację czyścika można zobaczyć na zdjęciach poniżej

Czyścik filamentu

Dodatkowo zamieszczam zdjęcia z efektem używania czyścika przy przedrukowaniu 1 kg wrzosowego PLA Devil Design w ciągu 2 dni. Warto wspomnieć, że filament stoi na zewnętrznym stojaku. Pomieszczenie, w którym stoją drukarki jest względnie czyste, podłączyłem też oczyszczacz powietrza.

Opublikowano

Ender 3 filament na start

Ender 3 filament PLA i PETG

Po zakupie sprzętu, takiego jak drukarka Ender 3, przychodzi czas na złożenie i zapoznanie się z podstawami drukowania. Używany przez Ender 3 filament, nie odbiega normą od tworzywa używanego w konstrukcjach tożsamych – Alfawise U30, Anet A8, czy Original Prusa i3. Najważniejsze to zdecydować, który „wkład do drukarki” wybrać. Filament Devil Design, czy może inną firmę. Ekofilament, czy produkt marki premium?
Mówi się, że „tanie mięso jedzą psy”. Coś w tym powiedzeniu jest…

ender 3 filament PLA Devil Design

Jaki tani filament na początek?

Wiele osób zastanawia się jaki filament na start, będzie najlepszym wyborem. Moim zdaniem, do drukarki Ender 3 filament PLA będzie oczywistym wyborem. Ender 3 PETG też obsłuży, ale najlepiej postawić na materiał PLA na początek. Testowanie drukarki, to trudny czas i żmudna praca. Wybierając tani filament PLA, należy pamiętać, że nie może być zbyt tani. Produkty, które schodzą na cenę 50 zł i mniej, nie mogą być dobre, bo po prostu, tak tanio się nie da uzyskać jakości.

Filament Devil Design

Warto więc zacząć od sprawdzonej marki. Najniższa półka warta rozważenia, to ekofilament. Jest to filament Devil Design w ekonomicznym wydaniu. Najlepszy filament na start to według mnie produkty premium, szczególnie w jasnych odcieniach. Warto sprawdzić, co poprawić w drukarce, wiedząc, że w użyciu jest dobry filament. Osobiście jest polecany przeze mnie do Ender 3 filament PLA Devil Design w kolorach: beżowy, jasnożółty, błękitny, jasnozielony, jasnoszary, czy też biały, wytknie wszelkie błędy i niedociągnięcia. Materiał PLA jest prosty w druku, dlatego sugeruję ten filament na start.

Materiał PLA

Wspomniałem w opisie strony, że Ender 3 filament przyjmie każdy. Najlepiej będzie się jednakże drukować z PLA. Jest to materiał twardy, sztywny i mocny. Filamenty PLA nie są udarne, ale tam gdzie potrzebna jest solidna konstrukcja, pasują idealnie. Materiał nie wymaga wysokiej temperatury i można na nim wygrzać dyszę. Dobry filament PLA drukuje się w temperaturze 195 – 225°C i nie wymaga grzanego stołu, choć ja zawsze grzeję, bo stosuję klej do drukarki 3D Devil Design lub Liquid Need IT 3D.

 
Opublikowano

PLA, czy PETG? Który filament wybrać?

Jesteś początkującym drukarzem i zastanawiasz się co wybrać – PLA, czy PETG? Czym się różnią, który jest lepszy, który gorszy?

Przede wszystkim oba te tworzywa mają zupełnie inne zastosowanie. Wynika to bezpośrednio z ich właściwości. Podczas gdy PLA jest materiałem bardzo twardym i sztywnym, o średniej wytrzymałości, PETG należy do materiałów o zwiększonej wytrzymałości, ze względu na zdecydowanie mniejszą sztywność. Oznacza to, że przy uderzeniu, PLA się nie wygnie, aż do przyłożenia siły, która je złamie. PETG przy uderzeniu będzie podlegać chwilowemu odkształceniu. Oczywiście przyłożenie zbyt dużej siły, złamie wydruki z obu tych tworzyw.

Główną przewagą PETG jest temperatura szklenia. PLA mięknie w temperaturze 52°C, natomiast PETG dopiero w okolicy 73°C. Temperatury te mogą się wahać w zależności od producenta. Nie mniej jednak podczas kiedy wydruk z PLA zostawiony latem za szybą samochodu mięknie i może się zawijać, to PETG pozostaje stabilny sztywny i użyteczny.

Pla, czy petg? Który filament jest lepszy?
Najpopularniejsze użycie tworzywa PET (PETG zawiera dodatkowo G – glikol, ułatwiający drukowanie).

Czym łatwiej drukować – PLA, czy PETG?

Oba filamenty, pod warunkiem, że pochodzą od dobrego producenta, drukują się dość łatwo. Prawidłowo wykonany filament nie powinien sprawiać problemów. Oba tworzywa nie wymagają zamkniętej komory i można z nich drukować niemalże na każdej dostępnej drukarce 3D. PETG wymaga grzanego stolika, kiedy PLA da się wydrukować na zimnym stole z ew. podkładką adhezyjną, taką jak Coropad. Poza tym jednym kryterium (grzany stolik), drukowanie jest bardzo podobne. Skurcz materiału również.

Ile kosztuje dobry filament?

Filament dobrej jakości kosztuje powyżej 60zł. Nie wynika to z pazerności producentów. Koszty maszyn i granulatu, stawiają poprzeczkę dość wysoko. Tworzywo w cenie poniżej 60zł, będzie najczęściej zanieczyszczonym granulatem/barwnikiem, dlatego druk będzie zależał w dużej mierze od szczęścia. Od kwoty 80zł zaczynają się filamenty premium. Drukowanie takim filamentem będzie przyjemnością, ponieważ nie będzie trzeba doglądać dobrze drukującej drukarki. Z takich filamentów, po prostu każdy, dobrze ustawiony wydruk się uda. Pomimo, że PETG w większości krajów, kosztuje dużo więcej niż PLA, to nasz rodzimy, największy producent filamentów – firma Devil Design – sprzedaje oba te produkty w jednakowej, bardzo rozsądnej cenie 89,99zł. Jest to aktualnie najlepszy materiał w stosunku cena/jakość, zatem jest on szczerze polecany przez zespół 3LIAN.PL.

Zarówno PLA, jak i PETG sprzedajemy w naszym sklepie w cenie 79,99zł. Zrezygnowaliśmy z części naszej marży, aby produkt ten był jeszcze bardziej przystępny i łatwiej było wejść w świat druku 3D.

Czy moja drukarka poradzi sobie z PETG?

Z PETG poradzi sobie prawie każda drukarka. Warunkiem jest wyposażenie maszyny w grzany stolik, który osiąga temperaturę z zakresu 60-70°C.

Drukarki, które radzą sobie doskonale z PLA i PETG:

 • Prusa i3: MK2, MK2s, MK3, MK3s
 • Zortrax: M200, M300, Inventure
 • Anet: A3-S, A6, A8, A10, E16
 • Creality: CR-10, CR-10S PRO, CR-20, Ender 2, Ender 3, Ender 4, Ender 5, CR-X, CR-3040, CR-4040
 • Anycubic: i3 Mega, Chiron
 • TEVO: Tarantula, Little Monster, Michelangelo, Black Widow, Tornado, Flash
 • ZMorph: VX, SX
 • Geeetech: A10, A10M, A20, A20M, A30, MeCreator 2, E180
 • FLSUN: Kossel, Cube, QQ Delta, Z Ormerod
 • FlashForge: Creator Pro, Dreamer, Finder, Guider II, Inventor, Inventor 2, Adventure 3
 • TronXY: X1, X8, X5S, X5, P802M, X3S, P802E, XY100, T819
 • JGAURORA: A1, A9, A8S, A5S, Desktop
 • Alfawise: U20, U30

Lista nie jest zamknięta. Wiele innych drukarek, które są wyposażone w grzany stolik, również świetnie radzi sobie z tymi tworzywami. Nie pozostaje już nic, poza tym, żeby spróbować.

Opublikowano

Test filamentów ABS+, PLA, PETG, HIPS, ASA i TPU

Test filamentów i mojej drukarki 3D (sprawdzam: ABS+, PLA, PETG, HIPS, ASA i TPU)!

Pewnie każdy z was, nieraz zastanawiał się nad tym, jak wasza drukarka poradzi sobie z różnymi materiałami. Jak drukuje się z gumy/TPU? Czy PETG jest faktycznie taki dobry? Czy ABS+ jest lepszy od zwykłego, chińskiego ABSu? Dobre, polskie PLA ma lepsze właściwości od taniego importowanego g***a? Czy HIPS na prawdę ma więcej zastosowań niż podpory pod ABS+? W końcu, czy ASA jest tak dobre, jak o nim piszą/mówią?! Taki test filamentów i drukarki.

Tani sposób na test filamentów Devil Design.

Ponieważ i mnie to często zastanawiało, pomyślałem, że nacisnę czołowego producenta filamentów w naszym kraju – firmę Devil Design do przygotowania czegoś więcej niż malutkich próbek, z których nic ciekawego nie da się wydrukować. Rozmawiałem, wymuszałem, nudziłem i… w całej swojej upierdliwości dopiąłem swego – powstał MultiPack!

Czym jest MultiPack Devil Design?

tani filament devildesign test filamentów

 

Jest to paczka podobna do Startpacka, którego doskonale większość zna. Z tym, że StartPack pozwala na tanie drukowanie w 6 kolorach. MultiPack natomiast, pozwala przetestować 6 różnych materiałów.

Na MultiPack Devil Design składają się 330g szpule:

 • ABS+ natural
 • PLA natural
 • PETG transparent
 • HIPS natural
 • ASA natural
 • TPU natural

 

Dlaczego natural/transparent? Bo tylko na naturalnych materiałach przetestujecie faktyczne właściwości materiałowe. Każdy barwnik delikatnie modyfikuje filament – dlatego są kolory, z których drukuje się łatwiej i te, z których trudniej wydobyć ładny wydruk.

Czas na HIPS i ASA!

O ile filamenty PLA i ABS+ są dosyć popularne, to PETG dopiero zdobywa uznanie w oczach drukarzy. Jeśli zaś chodzi o ASA i HIPS, to mamy o nich złe zdanie. ASA jest nowością, wartą sprawdzenia, ze względu na swoje wspaniałe właściwości – dużą odporność chemiczną/na czynniki zewnętrzne. HIPS błednie postrzegany jest jako materiał podporowy. To przede wszystkim kapitalny materiał do budowania obudowy na elektronikę. Jest stabilny wymiarowo i bardzo lekki, co czyni go porządanym w wielu wydrukach.

Czy TPU uda się wydrukować na mojej drukarce?

Cóż… ciężko rzucić się na 1 kg TPU za 169 zł, jeśli nie mam pewności, że da się tym drukować na moim ekstruderze, przy bowdenie. Teraz wystarczy kupić 330g, za niewygórowaną cenę.

 

Od dziś, Multipack Devil Design dostępny TYLKO w naszym sklepie.

Opublikowano

Nowe, drewniane filamenty PRI-MAT 3D w ofercie

drewniane filamenty 3lian.pl wroclaw

Drewniane filamenty PRI-MAT 3D!

Z przyjemnością (i dumą) prezentujemy wam, drodzy klienci: nowe, drewniane filamenty w naszej ofercie. Są to filamenty drewnopochodne, polskiego producenta.

W skład oferty wchodzą bardzo łatwe do obróbki materiały oparte na polimerze PLA:

PLA Korek – 3D CORK PLA

Korkowy filament PLA to lekki, wypełniony w 30% włóknami korka materiał. Wypełnienie stosunkowo lekkimi włóknami korkowymi pozwala na trójwymiarowy wydruk realistycznych obiektów o doskonałym odwzorowaniu naturalnego korka i jego właściwości, takich jak lekkość i wytrzymałość. Korkowy filament to bardzo łatwy do obróbki materiał oparty na polimerze PLA, a 30% wypełnienie włóknem korkowym sprawia, że jest on całkowicie pozbawiony zniekształceń. Dodatkowo, posiada znakomite właściwości korka, takie jak wysoka elastyczność i wytrzymałość, niskie przewodnictwo cieplne.

PLA Drewno – 3D WOOD PLA

Drewniany filament PLA to rozwiązanie rewolucyjne w druku 3D. Wygląda, pachnie i w dotyku sprawia wrażenie prawdziwego drewna! Filament zawiera unikatową mieszankę 40% zmielonych cząstek drewna w połączeniu ze sprawdzonymi polimerami PLA, stosowanymi w naszych produktach. Ta niezwykła mieszanka pozwoliła na powstanie niedoścignionego, wysokiej jakości, łatwego w druku filamentu z domieszką drewna. Dostępny jest w naturalnym kolorze jasnego drewna, który nadaje drukowanemu przedmiotowi „żywy” wygląd z bardzo subtelnym, naturalnym wykończeniem, które można wzmocnić poprzez zmianę temperatury podczas drukowania 3D.

PLA Bambus – 3D BAMBOO PLA

3D BAMBOO jest w pełni biodegradowalnym, opartym na PLA filamentem wypełnionym w 20% włóknami bambusa. Podobieństwo tego materiału do 3D WOOD jest dość oczywiste, ale tym razem zyskujesz lekki, trwały, bambusowy filament, który może zostać użyty w wielu unikalnych projektach, pozostawiając pomieszczenie z drukarką 3D pachnące jak warsztat stolarski.

 

PROMOCJA! Wszystkie drewniane filamenty wysyłamy za darmo z kodem: kochamdrewno

Kod należy wpisać w koszyku (wystarczy jedna szpula drewnianego plastiku, a całe zamówienie wyślemy za darmo).

 

Poniżej przykład drukowanego przez nas, drewnianego psa rasy Shiba Inu.

Warstwa 0.15, drukarka – Ultimaker 2+.
Wysokość wydruku 125 mm.

Opublikowano

Jesteśmy oficjalnym sprzedawcą filamentów Devil Design

3LIAN – filamenty Wrocław to sklep związany z technologiami przyrostowymi, mieszczący się w centrum handlowym w samym sercu Wrocławia. W naszej ofercie znajdziecie wszystkie produkowane filamenty marki Devil Design.

Filamenty Devil Design Wrocław

Filamenty Devil Design

W naszej ofercie dostępne są wszystkie aktualnie produkowane filamenty firmy Devil Design: PLA, HIPS, PETG, ASA oraz TPU; w rozmiarze 1,75mm i 2,85mm. Przed wprowadzeniem produktów do sprzedaży, spędziliśmy godziny testując plastik tego polskiego producenta na naszych drukarkach Ultimaker Original, Ultimaker 2 i 2+ oraz Lume+. Po wydrukowaniu w 3D kilkudziesięciu modeli, zdecydowaliśmy, że oferta DevilDesign jest pełna produktów klasy premium, o wysokiej jakości. Taki produkt możemy polecić bez wahania.

Devil Design Startpak

Współpraca z Devil Design

O podjęciu współpracy zadecydowała jakość oferowanych produktów, ale też bardzo dobry kontakt z producentem. Panowie Marek Ryszka i Adam Mateja, założyciele firmy Devil Design są wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o umiejętny podział obowiązków i zarządzenie firmą. Praca z takimi ludźmi należy do przyjemności.

Karton Devil Design

Tylko produkty wysokiej jakości

Dlaczego sprzedajemy wyłącznie produkty sprawdzone, wysokiej jakości? Moglibyśmy napisać, że wynika to z dbałości o klienta i ze względu na naszą przykładną pracę. Prawda jest nieco inna. Odpowiedzią jest oszczędność i lenistwo. Jeśli produkt będzie kiepskiej jakości, to będziemy zmuszeni licznymi prawami konsumenckimi, przyjmować i realizować reklamacje. Szkoda nam na to czasu i pieniędzy. Właśnie dlatego wolimy dostarczać produkty najwyższej jakości, które przejdą wcześniej nasze liczne testy.

 

Doświadczenie w technologiach addytywnych

Nasze doświadczenie zbieramy od 2011 roku, kiedy zaczęliśmy produkcję niskoseryjną adapterów komputerowych, wykorzystywanych w komputerach Apple MacBook Pro. Od tego czasu rozwijamy wachlarz naszych możliwości i umiejętności. Coraz częściej wykonujemy konwersję płaskiego logo, do przedmiotów 3D, które ozdabiają biura wielu firm.

Mamy możliwość skanowania 3D małych przedmiotów, jak również dużych posągów, czy sylwetek ludzkich.

Współpracujemy z firmami, które na bazie naszych wydruków przeprowadzają testy hydrauliczne, czy też wykonują modele karbonowe. Proces produkcji przedmiotów wykonanych z włókna węglowego, wymaga odpowiedniej formy, którą można łatwo udoskonalić bądź dopracować z użyciem wydruków 3D.

Opublikowano

3LIAN to dostępne od ręki filamenty Wrocław

3LIAN – filamenty Wrocław to sklep związany z technologiami przyrostowymi, mieszczący się w centrum handlowym w samym sercu Wrocławia.

Filamenty Wrocław

Filamenty Devil Design

W naszej ofercie dostępne są wszystkie aktualnie produkowane filamenty firmy Devil Design: PLA, HIPS, PETG, ASA oraz TPU; w rozmiarze 1,75mm i 2,85mm. Przed wprowadzeniem produktów do sprzedaży, spędziliśmy godziny testując plastik tego polskiego producenta na naszych drukarkach Ultimaker Original, Ultimaker 2 i 2+ oraz Lume+. Po wydrukowaniu w 3D kilkudziesięciu modeli, zdecydowaliśmy, że oferta DevilDesign jest pełna produktów klasy premium, o wysokiej jakości. Taki produkt możemy polecić bez wahania. To zadecydowało o podjęciu współpracy z wyżej wymienioną firmą.

Sklep 3LIAN – filamenty Wrocław

W naszym sklepie sprzedajemy głównie produkty polskich producentów i dostawców. Tam gdzie jest to możliwe.

Wszystkie produkty z naszej oferty sprawdziliśmy i jesteśmy z nich zadowoleni.

Tylko produkty wysokiej jakości

Dlaczego sprzedajemy wyłącznie produkty sprawdzone, wysokiej jakości? Moglibyśmy napisać, że wynika to z dbałości o klienta i ze względu na naszą przykładną pracę. Prawda jest nieco inna. Odpowiedzią jest oszczędność i lenistwo. Jeśli produkt będzie kiepskiej jakości, to będziemy zmuszeni licznymi prawami konsumenckimi, przyjmować i realizować reklamacje. Szkoda nam na to czasu i pieniędzy. Właśnie dlatego wolimy dostarczać produkty najwyższej jakości, które przejdą wcześniej nasze liczne testy.

3LIAN druk 3D w sercu Wrocławia

Naszym celem jest wygodny i łatwy dostęp do akcesoriów niezbędnych w druku 3D. Pragniemy aby hasło Filamenty Wrocław, było tożsame z marką 3LIAN i oznaczało szybki zakup w dobrze zaopatrzonej, lokalnej firmie ze 100% krajowym kapitałem.

 

Doświadczenie w technologiach addytywnych

Nasze doświadczenie zbieramy od 2011 roku, kiedy zaczęliśmy produkcję niskoseryjną adapterów komputerowych, wykorzystywanych w komputerach Apple MacBook Pro. Od tego czasu rozwijamy wachlarz naszych możliwości i umiejętności. Coraz częściej wykonujemy konwersję płaskiego logo, do przedmiotów 3D, które ozdabiają biura wielu firm.

Mamy możliwość skanowania 3D małych przedmiotów, jak również dużych posągów, czy sylwetek ludzkich.

Współpracujemy z firmami, które na bazie naszych wydruków przeprowadzają testy hydrauliczne, czy też wykonują modele karbonowe. Proces produkcji przedmiotów wykonanych z włókna węglowego, wymaga odpowiedniej formy, którą można łatwo udoskonalić bądź dopracować z użyciem wydruków 3D.