Opublikowano

Ender 3 filament na start

Ender 3 filament PLA i PETG

Po zakupie sprzętu, takiego jak drukarka Ender 3, przychodzi czas na złożenie i zapoznanie się z podstawami drukowania. Używany przez Ender 3 filament, nie odbiega normą od tworzywa używanego w konstrukcjach tożsamych – Alfawise U30, Anet A8, czy Original Prusa i3. Najważniejsze to zdecydować, który „wkład do drukarki” wybrać. Filament Devil Design, czy może inną firmę. Ekofilament, czy produkt marki premium?
Mówi się, że „tanie mięso jedzą psy”. Coś w tym powiedzeniu jest…

ender 3 filament PLA Devil Design

Jaki tani filament na początek?

Wiele osób zastanawia się jaki filament na start, będzie najlepszym wyborem. Moim zdaniem, do drukarki Ender 3 filament PLA będzie oczywistym wyborem. Ender 3 PETG też obsłuży, ale najlepiej postawić na materiał PLA na początek. Testowanie drukarki, to trudny czas i żmudna praca. Wybierając tani filament PLA, należy pamiętać, że nie może być zbyt tani. Produkty, które schodzą na cenę 50 zł i mniej, nie mogą być dobre, bo po prostu, tak tanio się nie da uzyskać jakości.

Filament Devil Design

Warto więc zacząć od sprawdzonej marki. Najniższa półka warta rozważenia, to ekofilament. Jest to filament Devil Design w ekonomicznym wydaniu. Najlepszy filament na start to według mnie produkty premium, szczególnie w jasnych odcieniach. Warto sprawdzić, co poprawić w drukarce, wiedząc, że w użyciu jest dobry filament. Osobiście jest polecany przeze mnie do Ender 3 filament PLA Devil Design w kolorach: beżowy, jasnożółty, błękitny, jasnozielony, jasnoszary, czy też biały, wytknie wszelkie błędy i niedociągnięcia. Materiał PLA jest prosty w druku, dlatego sugeruję ten filament na start.

Materiał PLA

Wspomniałem w opisie strony, że Ender 3 filament przyjmie każdy. Najlepiej będzie się jednakże drukować z PLA. Jest to materiał twardy, sztywny i mocny. Filamenty PLA nie są udarne, ale tam gdzie potrzebna jest solidna konstrukcja, pasują idealnie. Materiał nie wymaga wysokiej temperatury i można na nim wygrzać dyszę. Dobry filament PLA drukuje się w temperaturze 195 – 225°C i nie wymaga grzanego stołu, choć ja zawsze grzeję, bo stosuję klej do drukarki 3D Devil Design lub Liquid Need IT 3D.