Opublikowano

Czyścik filamentu. Konieczność, czy fanaberia?

Kiedy i do czego jest potrzebny czyścik filamentu? Kto powinien go używać? Z jaką drukarką 3D?

Jak wielu z nas zauważyło, na kurz nie ma mocnych. Gdyby był na niego jakiś sposób, to nasze żony, dziewczyny, mamy i babcie, z pewnością, nie miałyby powodu do ganiania nas ze szmatą, co sobotę. Po jednorazowym sprzątaniu, nie trzeb byłoby tego robić więcej. Niestety. Sprzątać trzeba często, rzekłbym za często. Zakurzeniu ulega również nasz filament, niezależnie czy siedzi w drukarce, czy leży w zamkniętym pojemniku. Kurz i tak się zbiera. Nie wspominając już o tym, że zbierają się też włosy (szczególnie te długie, które nigdy nie wiadomo skąd się tam wzięły) oraz pokruszony przez radełko filament. To są zjawiska powszechne i jedynym ratunkiem jest właśnie czyścik filamentu. Do jego wykonania potrzeba jedynie chęci.

To nie jest ważne, czy są to popularne ostatnio: Ender 3, Anet A8, Alfawise U30, Creality CR-10, TronXY x5s, czy też drogie i profesjonalne konstrukcje jak Ultimaker 3 lub Zortrax M300. Czyścik do filamentu potrzebny jest każdemu, nawet jeśli filament jest zamknięty w drukarce, czy też kartridżu.

Czyścik filamentu Ultimaker 2

Czyścik filamentu – skąd pobrać plik z projektem?

Należy zacząć od wykonania pudełeczka, którego model można pobrać ze stron: Thingiverse oraz YouMagine. Linki prowadzą do obudowy zaprojektowanej już bardzo dawno temu. Jest to moim zdaniem najlepszy czyścik do filamentu, jaki kiedykolwiek powstał. Kolejny potrzebny element to gąbka. Może być to gąbka, jaką każdy z nas powinien posiadać w kuchni lub łazience. Ja osobiście polecam gąbki, które są dodawane do elektroniki – mają idealną grubość i wystarczy, że przytniesz ją na wymiar pudełeczka.

Finalny produkt, tj. pudełeczko z gąbką, zakładamy na filament za każdym razem, kiedy zakładamy szpulę na drukarkę / stojak. Przykładową realizację czyścika można zobaczyć na zdjęciach poniżej

Czyścik filamentu

Dodatkowo zamieszczam zdjęcia z efektem używania czyścika przy przedrukowaniu 1 kg wrzosowego PLA Devil Design w ciągu 2 dni. Warto wspomnieć, że filament stoi na zewnętrznym stojaku. Pomieszczenie, w którym stoją drukarki jest względnie czyste, podłączyłem też oczyszczacz powietrza.