Opublikowano

PLA, czy PETG? Który filament wybrać?

Jesteś początkującym drukarzem i zastanawiasz się co wybrać – PLA, czy PETG? Czym się różnią, który jest lepszy, który gorszy?

Przede wszystkim oba te tworzywa mają zupełnie inne zastosowanie. Wynika to bezpośrednio z ich właściwości. Podczas gdy PLA jest materiałem bardzo twardym i sztywnym, o średniej wytrzymałości, PETG należy do materiałów o zwiększonej wytrzymałości, ze względu na zdecydowanie mniejszą sztywność. Oznacza to, że przy uderzeniu, PLA się nie wygnie, aż do przyłożenia siły, która je złamie. PETG przy uderzeniu będzie podlegać chwilowemu odkształceniu. Oczywiście przyłożenie zbyt dużej siły, złamie wydruki z obu tych tworzyw.

Główną przewagą PETG jest temperatura szklenia. PLA mięknie w temperaturze 52°C, natomiast PETG dopiero w okolicy 73°C. Temperatury te mogą się wahać w zależności od producenta. Nie mniej jednak podczas kiedy wydruk z PLA zostawiony latem za szybą samochodu mięknie i może się zawijać, to PETG pozostaje stabilny sztywny i użyteczny.

Pla, czy petg? Który filament jest lepszy?
Najpopularniejsze użycie tworzywa PET (PETG zawiera dodatkowo G – glikol, ułatwiający drukowanie).

Czym łatwiej drukować – PLA, czy PETG?

Oba filamenty, pod warunkiem, że pochodzą od dobrego producenta, drukują się dość łatwo. Prawidłowo wykonany filament nie powinien sprawiać problemów. Oba tworzywa nie wymagają zamkniętej komory i można z nich drukować niemalże na każdej dostępnej drukarce 3D. PETG wymaga grzanego stolika, kiedy PLA da się wydrukować na zimnym stole z ew. podkładką adhezyjną, taką jak Coropad. Poza tym jednym kryterium (grzany stolik), drukowanie jest bardzo podobne. Skurcz materiału również.

Ile kosztuje dobry filament?

Filament dobrej jakości kosztuje powyżej 60zł. Nie wynika to z pazerności producentów. Koszty maszyn i granulatu, stawiają poprzeczkę dość wysoko. Tworzywo w cenie poniżej 60zł, będzie najczęściej zanieczyszczonym granulatem/barwnikiem, dlatego druk będzie zależał w dużej mierze od szczęścia. Od kwoty 80zł zaczynają się filamenty premium. Drukowanie takim filamentem będzie przyjemnością, ponieważ nie będzie trzeba doglądać dobrze drukującej drukarki. Z takich filamentów, po prostu każdy, dobrze ustawiony wydruk się uda. Pomimo, że PETG w większości krajów, kosztuje dużo więcej niż PLA, to nasz rodzimy, największy producent filamentów – firma Devil Design – sprzedaje oba te produkty w jednakowej, bardzo rozsądnej cenie 89,99zł. Jest to aktualnie najlepszy materiał w stosunku cena/jakość, zatem jest on szczerze polecany przez zespół 3LIAN.PL.

Zarówno PLA, jak i PETG sprzedajemy w naszym sklepie w cenie 79,99zł. Zrezygnowaliśmy z części naszej marży, aby produkt ten był jeszcze bardziej przystępny i łatwiej było wejść w świat druku 3D.

Czy moja drukarka poradzi sobie z PETG?

Z PETG poradzi sobie prawie każda drukarka. Warunkiem jest wyposażenie maszyny w grzany stolik, który osiąga temperaturę z zakresu 60-70°C.

Drukarki, które radzą sobie doskonale z PLA i PETG:

  • Prusa i3: MK2, MK2s, MK3, MK3s
  • Zortrax: M200, M300, Inventure
  • Anet: A3-S, A6, A8, A10, E16
  • Creality: CR-10, CR-10S PRO, CR-20, Ender 2, Ender 3, Ender 4, Ender 5, CR-X, CR-3040, CR-4040
  • Anycubic: i3 Mega, Chiron
  • TEVO: Tarantula, Little Monster, Michelangelo, Black Widow, Tornado, Flash
  • ZMorph: VX, SX
  • Geeetech: A10, A10M, A20, A20M, A30, MeCreator 2, E180
  • FLSUN: Kossel, Cube, QQ Delta, Z Ormerod
  • FlashForge: Creator Pro, Dreamer, Finder, Guider II, Inventor, Inventor 2, Adventure 3
  • TronXY: X1, X8, X5S, X5, P802M, X3S, P802E, XY100, T819
  • JGAURORA: A1, A9, A8S, A5S, Desktop
  • Alfawise: U20, U30

Lista nie jest zamknięta. Wiele innych drukarek, które są wyposażone w grzany stolik, również świetnie radzi sobie z tymi tworzywami. Nie pozostaje już nic, poza tym, żeby spróbować.