Opublikowano

Test filamentów ABS+, PLA, PETG, HIPS, ASA i TPU

Test filamentów i mojej drukarki 3D (sprawdzam: ABS+, PLA, PETG, HIPS, ASA i TPU)!

Pewnie każdy z was, nieraz zastanawiał się nad tym, jak wasza drukarka poradzi sobie z różnymi materiałami. Jak drukuje się z gumy/TPU? Czy PETG jest faktycznie taki dobry? Czy ABS+ jest lepszy od zwykłego, chińskiego ABSu? Dobre, polskie PLA ma lepsze właściwości od taniego importowanego g***a? Czy HIPS na prawdę ma więcej zastosowań niż podpory pod ABS+? W końcu, czy ASA jest tak dobre, jak o nim piszą/mówią?! Taki test filamentów i drukarki.

Tani sposób na test filamentów Devil Design.

Ponieważ i mnie to często zastanawiało, pomyślałem, że nacisnę czołowego producenta filamentów w naszym kraju – firmę Devil Design do przygotowania czegoś więcej niż malutkich próbek, z których nic ciekawego nie da się wydrukować. Rozmawiałem, wymuszałem, nudziłem i… w całej swojej upierdliwości dopiąłem swego – powstał MultiPack!

Czym jest MultiPack Devil Design?

tani filament devildesign test filamentów

Jest to paczka podobna do Startpacka, którego doskonale większość zna. Z tym, że StartPack pozwala na tanie drukowanie w 6 kolorach. MultiPack natomiast, pozwala przetestować 6 różnych materiałów.

Na MultiPack Devil Design składają się 330g szpule:

  • ABS+ natural
  • PLA natural
  • PETG transparent
  • HIPS natural
  • ASA natural
  • TPU natural

Dlaczego natural/transparent? Bo tylko na naturalnych materiałach przetestujecie faktyczne właściwości materiałowe. Każdy barwnik delikatnie modyfikuje filament – dlatego są kolory, z których drukuje się łatwiej i te, z których trudniej wydobyć ładny wydruk.

Czas na HIPS i ASA!

O ile filamenty PLA i ABS+ są dosyć popularne, to PETG dopiero zdobywa uznanie w oczach drukarzy. Jeśli zaś chodzi o ASA i HIPS, to mamy o nich złe zdanie. ASA jest nowością, wartą sprawdzenia, ze względu na swoje wspaniałe właściwości – dużą odporność chemiczną/na czynniki zewnętrzne. HIPS błednie postrzegany jest jako materiał podporowy. To przede wszystkim kapitalny materiał do budowania obudowy na elektronikę. Jest stabilny wymiarowo i bardzo lekki, co czyni go porządanym w wielu wydrukach.

Czy TPU uda się wydrukować na mojej drukarce?

Cóż… ciężko rzucić się na 1 kg TPU za 169 zł, jeśli nie mam pewności, że da się tym drukować na moim ekstruderze, przy bowdenie. Teraz wystarczy kupić 330g, za niewygórowaną cenę.

Od dziś, Multipack Devil Design dostępny TYLKO w naszym sklepie.